::ARTRECYKLING::

::ARTRECYKLING:: czyli drugie życie rzeczy 

Artrecykling czy inaczej upcykling, według definicji to działanie polegające na przetwarzaniu zużytych materiałów oraz bezużytecznych przedmiotów na produkty o lepszej jakości od surowca wyjściowego. Artrecykling podkreśla artystyczne wykonanie a przedrostek „up” wraca uwagę na dodawanie wartości do wykonywanych przedmiotów. Ten kierunek/trend jest co raz bardziej popularny i modny.

Dla mnie nie chodzi tutaj tylko o samo wytwarzanie przedmiotu –  jest to również sposób patrzenia na rzeczywistość i używania zasobów Ziemi.

The LA Team

Artrecykling wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi elementami. Jednym z nich jest świadomość ekologiczna, która może a nawet powinna iść razem z modą na upcykling. Jest to dobra okazja do wczytania się i szukania informacji na temat tego co się dzieje z niepotrzebnymi przedmiotami, jak wygląda ich utylizacja, co ile się rozkłada w jakich warunkach, jak możemy zmniejszyć szkodliwy wpływ naszego postępowania na Ziemię. Właśnie na tych założeniach powstał kilka lat temu projekt POLtwór – czyli kreatyna forma recyklingu, którego jestem jednym z koordynatorów.

POLtwór

W tym temacie ważne jest również dla mnie czerpanie inspiracji z filozofii głębokiej ekologii (twórcą tego nurtu jest norweski filozof Arne Naess). Pojęcie to mówi o naturze i relacji człowieka do niej w sposób, który zwraca szczególną uwagę na społeczne zaangażowanie ekologiczne. Jest to propozycja relacji człowieka z naturą opartej na przekonaniu, że wszystkie byty posiadają równe prawo do życia i rozwoju. Dla twórcy tej idei określenie „bytów” dotyczy wszelkich elementów ekosystemu. Model ten jest mocno idealistyczny ale jak dla mnie wyznacza horyzontalne wartości, kierunek, cel którym warto się kierować i starać się nie stracić do z oczu.

EKO not EGO

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest „Cradle to cradle” czyli „od kołyski do kołyski”. Jest to specyficzne podejście do projektowania łączące aspekty ekonomiczne, przemysłowe i społeczne. Polega to na tworzeniu przedmiotów w taki sposób  były bezodpadowe. Ważne jest to by już na etapie projektowania uwzględniać kolejne formy życia danego produktu – czy ulegnie biodegradacji i/lub recyklingowi w 100% gdy przestanie być użytkowany.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny dla mnie element – zabawa formą. Artecykling jest niesamowicie pobudzającą formą aktywności. Kreatywność, która się uruchamia w procesie przetwarza przedmiotów jest dla mnie czymś tak inspirującym i pobudzającym, że trudno mi to porównać z czymś innym. Jest jak wir, który wciąga aż do zapomnienia się. Czuję w tym niesamowity ładunek energii tworzenia. Jedyne co nas może ograniczać w procesie wymyślania to wyobraźnia.

jedyna co nas ogranicza to nasza wyobraźnia

Oczywiście w procesie realizacji są to inne ograniczenia – związane gównie z właściwościami materiału, możliwościami fizycznymi czy finansowymi. Ale przecież nikt nie powiedział, że trzeba wszystkie pomysły realizować, nie?

…….

Przez kilka lat prowadzenia projektu POLtwór- czyli Kreatywna Forma Recyklingu, zrealizowaliśmy wiele warsztatów, festiwali, akcji artystycznych, działań społecznych, wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, wyprodukowaliśmy gadżety reklamowe oraz filmy na temat problemu nadprodukcji odpadów w dużych aglomeracjach miejskich.

portfel wykonany z kartonu po sokach .Projekt POLtwór. Foto:Mieszko Stanisławki.

Przez ten czas miałam przyjemność pracować z wieloma organizacjami ekologicznymi, aktywistami społecznymi  jak i artystami. Postało bardzo wiele nowatorskich scenariuszy pracy, odważnych połączeń działań artystycznych z wiedzą ekologiczną.

POLtwór na LUBdesign

 

Projekt przyjął się na gruncie Krakowskim, ogólnopolskim a nawet międzynarodowym. Bo temat odpadów łączy się ze świadomą konsumpcją oraz bardzo aktualnym zagadnieniem zrównoważonego rozwoju, który jest tematem rzeką…

kasiaMożliwość komentowania jest wyłączona.